Yarışmalar

Gastro Pastry (Ücretli)

12:00 - 20:00

KATEGORİLER:

GPİ 101  – Büyük Artistik Çalışma

Bu çalışmada şeker hamuru, badem ezmesi, pastilaj, şeker, çikolata, marzipan, çikolata hamuru vb ürün kullanarak yarışmacıdan minimum 40 cm yüksekliğinde büyük artistik çalışma yapması beklenir. Çalışmada iç destek kullanılabilir. Kalıp ve hazır baskı malzemeleri olumsuz değerlendirmelere sebebiyet vereceğinden el işçiliği ve zorluk düzeyi ürünlerde belirleyici olacaktır. Tüm ürünün yenilebilir olması şarttır. Maksimum taban teşhir alanı 60 cm X 60 cm olabilir. Yükseklik sınırı yoktur.

GPİ 102  – Minyatür Artistik Çalışma

Bu çalışmada şeker hamuru, badem ezmesi, pastilaj, şeker, çikolata, marzipan, çikolata hamuru vb ürün kullanarak yarışmacıdan maksimum 20 cm yüksekliğinde minyatür artistik çalışma yapması beklenir. Çalışmada iç destek kullanılabilir. Kalıp ve hazır baskı malzemeleri olumsuz değerlendirmelere sebebiyet vereceğinden el işçiliği ve zorluk düzeyi ürünlerde belirleyici olacaktır. Tüm ürünün yenilebilir olması şarttır. Maksimum taban teşhir alanı 30 cm X 30 cm olabilir. 

GPİ 103  – Çiçek Aranjmanı

Bu çalışmada şeker hamuru, çiçek hamuru, isomalt, waffer paper vb ürün kullanarak yarışmacıdan bir çiçek aranjmanı yapması beklenir. Çiçek teli, stamen ve kurdale kullanılabilir ancak bunların görünür olması puanlamayı olumsuz etkileyeceğinden kullanımlarına dikkat edilmesi gerekmektedir. En az 10 adet çiçekten oluşan bir aranjman yapılmalıdır. Herhangi bir minimum veya maksimum ölçü sınırı bulunmamaktadır. Ancak tüm ürünün yenilebilir olması şarttır. Maksimum taban teşhir alanı 60 cm X 60 cm olabilir.

GPİ 104  – Kutlama Pastası

Yarışmacıdan herhangi temaya yada şekle sahip şeker hamuru kaplı en az iki katlı olmak kaydıyla bir kutlama pastası yapması beklenir. Uygulama ve tasarım özgün ve yarışmacıya ait olmalıdır. Çalışmada iç destek kullanılabilir. Kalıp ve hazır baskı malzemeleri olumsuz değerlendirmelere sebebiyet vereceğinden el işçiliği ve zorluk düzeyi ürünlerde belirleyici olacaktır. Dıştan ürünlerin yenilebilir olması(iç destek kullanılabilir) şarttır. Maksimum taban teşhir alanı 60 cm X 60 cm olabilir. Yükseklik sınırı yoktur.

 GPİ 105 – Düğün Pastası

Yarışmacıdan herhangi temaya yada şekle sahip şeker hamuru kaplı en az üç katlı olmak kaydıyla bir düğün pastası yapması beklenir. Uygulama ve tasarım özgün ve yarışmacıya ait olmalıdır. Çalışmada iç destek kullanılabilir. Kalıp ve hazır baskı malzemeleri olumsuz değerlendirmelere sebebiyet vereceğinden el işçiliği ve zorluk düzeyi ürünlerde belirleyici olacaktır. Dıştan ürünlerin yenilebilir olması(iç destek kullanılabilir) şarttır. Maksimum taban teşhir alanı 60 cm X 60 cm olabilir. Yükseklik sınırı yoktur.

GPİ 106 –Restoran Tatlı Tabağı

Yarışmacıdan 1 porsiyon tatlının/pastanın restoranda satışa hazır halde dekore edilmiş ve tadına bakılacak şekilde tabaklanmış olarak sunulması istenir. Tatlı/pasta önceden hazırlanmış, tabaklanmış, dekore edilmiş ve tadına hazır halde yarışma günü sunulması gerekir. Bu kategoriye restoran tatlı tabaklarının tamamı uygundur (cheese cake, orman meyveli pasta, profiterol, browni vb)

GPİ 107 – Tatlı Atıştırmalıklar

Yarışmacıdan 1 porsiyon tatlı atıştırmalığın sokakta/kioskta/restoranda vb. satışa hazır halde  tadına bakılacak şekilde sunulması istenir. Tatlı atıştırmalık önceden hazırlanmış, isteğe göre dekorize edilmiş ve tadıma hazır halde yarışma günü sunulması gerekir. Bu kategoriye cupcake, makaron, kurabiye, mini tartolet vb. uygundur.

.......

DEVAMI

Lütfen
Bekleyiniz